Komunikat

 

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie zwraca uwagę na konieczność określenia, w drodze stosownych uchwał organów stanowiących, zasad dotowania podmiotów prowadzących działalność oświatową. Dotychczasowe bowiem regulacje w tym zakresie, od 2016 roku, stracą moc obowiązującą. Wynika to z przepisu art. 34 ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 357).

Zatem, do końca br. – a w zasadzie, uwzględniając charakter (prawo miejscowe) tych przepisów skutkujący koniecznością ich publikacji w dzienniku urzędowym, najpóźniej do 17 grudnia br. – organy stanowiące powinny przyjąć stosowne unormowania w oparciu, i w zależności od istniejącego na terenie danej j.s.t. stanu faktycznego, o przepisy delegacyjne zamieszczone w art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty.

Niewątpliwie przed przystąpieniem do opracowania projektu uchwały należy szczegółowo przeanalizować obecny kształt przepisów ustawy o systemie oświaty, szczególnie odnoszących się do zagadnień związanych z ustaleniem wysokości dotacji i regułami jej przekazywania oraz rozliczania. Projekt powinien uwzględniać, z punktu widzenia zakresu regulacji, istniejące i podlegające dotowaniu na terenie danej j.s.t., formy prowadzenia działalności oświatowej a także realną możliwość pojawienia się innych, dotychczas niewystępujących. Doprecyzowanie podstawy obliczania dotacji (jej wysokości) należy ograniczyć jedynie do tych przypadków gdzie ustawodawca wskazał pewien minimalny jej poziom, nie wykluczając jego podwyższenia przez samorząd. Unormowania zawarte w projekcie powinny być rozwinięciem i ścisłym wypełnieniem delegacji ustawowej, przy czym treść przepisów powinna być dostosowana do lokalnych potrzeb i możliwości ich późniejszego stosowania i przestrzegania.